1. بوکت
  2. فنی و مهندسی
  3. کارشناسی مهندسی عمران
  4. سازه‌های فولادی ۱
  5. کتاب فولادهای ماریجینگ: الگوسازی میکروساختار، خواص و کاربردها

کتاب فولادهای ماریجینگ: الگوسازی میکروساختار، خواص و کاربردها


نویسندگان : وی شای , جانلی گویو

مترجمان : دکتر سیدامیرحسین فقهی , دکتر نوشین یساول


درباره کتاب فولادهای ماریجینگ: الگوسازی میکروساختار، خواص و کاربردها

بررسی ویژگی‏ها و خواص مواد، بدون مطالعه میکروساختار آنها امکان‏پذیر نیست. بررسی آرایش اتمی، میزان و نوع عیوب میکروساختاری و نوع و مقدار فاز/ فازهای موجود، تاثیر بسیاری بر خواص فیزیکی، الکتریکی، مغناطیسی، خوردگی و مکانیکی حاصل می‏‌گذارد. درنظرگرفتن این نکات در صنایع پیشرفته، به‎ویژه صنعت هسته‏‌ای کشور، ضرورت بیشتری دارد و بومی‌کردن صنعت هسته‌‏ای، مستلزم حساسیت و دقت بیشتر در ساخت قطعات مورد استفاده در این صنعت است. نیاز به ارتقای کیفیت قطعات مختلف به‌منظور افزایش بازده تجهیزات، دسترسی به فرایندهای تولید بهینه و کاهش هزینه تولید، اهمیت طراحی مواد و فرایند ساخت آن را چندبرابر می‌کند.

ازسوی‌دیگر، هزینه‏‌های بالای آزمون‌های شناسایی و اندازه‏‌گیری مواد و وقوع سریع برخی از پدیده‌های فیزیکی و متالورژیکی، امکان تفسیر و تحلیل خواص حاصل را دشوار می‏‌سازد؛ لذا انجام تحقیقات شبیه‏ سازی مواد، علاوه‌بر کاهش هزینه‏های هنگفت، به شناخت پدیده‏های موجود کمک و امکان پیش‏بینی مواد جدید را برمبنای خواص بهینه تسهیل می‏کند.

یکی از نیازهای اساسیِ صنعت هسته‏ای پیشرفته، نیاز به موادی با قابلیت اطمینان و استحکام بالا و چقرمگی شکست بالاست. براین‌اساس، محققان بسیاری فولادهای استحکام بالای مختلف را گسترش داده‎اند. در این میان، تنها، فولاد ماریجینگ توانسته است به هر دو نیاز صنایع پاسخ دهد.

در این کتاب، فولاد ماریجینگ، ساختار و خواص مکانیکی آن به‌تفصیل، بررسی و پدیده‏های موجود در دماها و زمان‏های مختلف فراوری آن از نظر موادی مطالعه شده است. در بخش انتهایی نیز به‌منظورِ شناخت و تحلیل صحیح پدیده‏ها و پیش‌بینی خواص ارتقادهنده، شبیه‏سازی با استفاده از الگوی شبکه عصبی مصنوعی شرح شده است.

‏کتاب پیش‌رو تک ‏نگاره‌ای پژوهشی است که تجربه‌های بسیاری از محققان در آن جمع‏آوری شده است و جدیدترین نتایج پژوهش‌های این حوزه را از سال 2000 دربرمی‏گیرد و کارهای تحقیقاتی دیگر محققان جهان را پوشش می‏‌دهد.

این کتاب، در اصل برای محققانی طراحی شده است که به فولادهای ماریجینگ یا الگوسازی یا هردو موضوع علاقه‏مندند. همچنین برای الگو‏سازان رایانه‌ای نیز بسیار مفید است و آنان را با فنون الگوسازی مطرح در این کتاب که تاکنون درخصوص فولادهای ماریجینگ به‌کار نرفته است، آشنا می‌کند.

این کتاب مطالب آموزنده و درک صحیحی از مبانی فیزیکی و مکانیکی پدیده‌های موادی مانند جوانه‌زنی و رشد و رسوب‌گذاری در آلیاژهای پایه‌آهنی دارد و می‌تواند در درک درست مبانی فیزیک و مکانیکی دروس خواص فیزیکی و خواص مکانیکی مواد در مقطع‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی مواد راه‌گشا باشد. همچنین سایر رشته‌های مهندسی مانند مکانیک، هسته‌ای و هوافضا نیز به آشنایی و شناسایی روابط و پدیده‌های فیزیکی و مکانیکی نیاز دارند.

در نهایت، این کتاب برای گروه‌های مهندسی در صنایع هسته‌ای، نظامی و دفاعی، هوافضا، صنعت نفت و پتروشیمی و به‌ویژه در مراکز تحقیق و توسعه و کارخانه‌های تولید فولاد مفید است.

سال
۱۳۹۹
تعداد صفحات
۲۷۴
شابک
978-964-457-480-1
ایبوک شما local_library
نسخه دیجیتال smartphone laptop_chromebook
قابل مطالعه فقط در پلتفرم‌های بوکت
Booket Svg Logo
نسخه فیزیکی library_books
ارسال از طریق شرکت ملی پست ایران
شرکت ملی پست ایران


خرید یا کرایه
cancel
19