کتاب پوشش تونل


نویسنده : دکتر محمد صافی با همکاری نسیم قلی‌پور


درباره کتاب پوشش تونل

تونل‌ها از زیرساخت‌های مهم در کارهای عمرانی‌اند که در شریان‌های حیاتی گوناگون راه، راه آهن، مترو، آب و فاضلاب و تاسیسات شهری و تاسیسات نظامی و ... جایگاه ویژه‌ای دارند. این سازه‌ها در نوع خود بسیار هزینه‌برند و احداث و بهره‌برداری از آن‌ها به تمهیدات ویژه‌ای نیاز دارد. جایگزینی، تعمیرات و تغییرات در این سازه‌ها عملاً غیرممکن یا بسیار دشوار است و ازاین رو لازم است عمر مفید بسیار بالایی داشته باشند و تمامی ملاحظات لازم در طراحی و اجرای آن‌ها برای دستیابی به عمر مفید و همچنین کمینۀ نیازهای نگهداری و تعمیر در نظر گرفته شوند. تاکنون نشریات و راهنماهای متعددی در سطح بین‌المللی و بعضاً ملی در این زمینه منتشر شده، اما تقریباً هیچ یک جامعیت لازم برای بیان مسایل مختلف انواع پوشش تونل را نداشته است. در حال حاضر، طراحان پوشش تونل هریک به روشی پوشش سازه‌ای تونل را طراحی می‌کنند که مبتنی بر فرضیات و تجربیات خاص یا محدود است و ازاین رو، تمامی ملاحظات طراحی لازم غالباً چنان که باید رعایت نمی‌شود. همچنین بیشتر این طراحی‌ها در قالب مدیریت ریسک انجام نمی‌شود و خطرات و نامعینی‌های متعدد این کار را لحاظ نمی‌کند.

این کتاب تلاشی است در جهت حرکت به سمت پوشش تونل ایمن، پایا و بادوام، دوستدار محیط زیست، اقتصادی و دارای کمترین نامعینی در قالب فلسفۀ مدیریت ریسک. در این کتاب سعی شده است ضمن استخراج و تدوین فناوری‌ها و دانش موجود برای تحلیل، طراحی و اجرای پوشش سازه‌ای انواع تونل‌ها و ارایۀ آن‌ها در قالب فلسفۀ مدیریت ریسک، روش‌ها و مصالح نوین و متنوع پوشش و فناوری‌های بومی‌سازی‌شده به همراه مزایا و معایب آن‌ها عرضه شود. همچنین تلاش شده است به مسایل مختلف و مرتبط با پوشش تونل با وزن متعادل پرداخته و روند برخورد با آن‌ها در فرایندی منسجم و پیوسته ارایه شود.

مطالب این کتاب علاوه بر تامین نیازهای پژوهشگران، مهندسان و طراحان این حوزه، تمامی مبانی درسی و دانشگاهی مرتبط را دربرمی‌گیرد و برای دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی نیز کاربردی است.

سال
۱۳۹۹
تعداد صفحات
۳۱۴
شابک
978-964-457-465-8
ایبوک شما local_library
نسخه دیجیتال smartphone laptop_chromebook
قابل مطالعه فقط در پلتفرم‌های بوکت
Booket Svg Logo
نسخه فیزیکی library_books
ارسال از طریق شرکت ملی پست ایران
شرکت ملی پست ایران


خرید یا کرایه
cancel
19