1. بوکت
  2. علوم تجربی
  3. تکنولوژی جنگلداری
  4. اقتصاد جنگل
  5. کتاب پالایش زیستی منابع جنگلی

پالایش زیستی منابع جنگلی


نویسنده : رایمو آلن

مترجمان : ایرج محمدی , دکتر حسین جلالی ترشیزی


درباره کتاب پالایش زیستی منابع جنگلی

امروزه برنامه‌ریزی و احداث صنایع و فنّاوری‌های نوین مبتنی بر مواد طبیعی زیست‌بنیان و نیز سازگار با طبیعت، به امری بدیهی و الزامی تبدیل شده است. تا جایی که تامین آیندۀ مواد و انرژی، در گرو بهره‌برداری پایدار و علمی از طبیعت دانسته می‌شود.

پالایش زیستی (Biorefining) روند استخراج و جداسازی فراورده‌های متعدد زیست‌بنیان از زیست‌توده است. در واقع در فنّاوری نوین و رو به رشد پالایشگاه زیستی، با الگوگرفتن از پالایشگاه نفت، مواد خام زیست‌توده پس از گذراندن مراحل گوناگون پردازش و واحدهای فراوری و تجهیزات گوناگون، طیف متنوعی از فراورده‌های زیست‌بنیان شامل سوخت، انرژی و مواد شیمیایی را تولید می‌کنند.

منابع زیست‌تودۀ جنگلی از اجزای گوناگونی مانند لیگنین، سلولز، همی‌سلولزها، مواد استخراجی و غیره تشکیل شده است که پالایشگاه زیستی می‌تواند از هریک از زیست‌پلیمرها و دیگر اجزای زیستی یادشده، فراورده‌های زیستی گوناگونی همچون الیاف، انواع سوخت‌ها و انرژی‌های زیستی، مواد شیمیایی، داروهای طبیعی، پلاستیک‌های زیستی و غیره را تولید کند. به‌طور مثال، از لیگنین که پیش‌تر در کارخانه‌های تولید خمیرکاغذ سوزانده می‌شد و کم‌وبیش هنوز نیز در ایران سوزانده می‌شود، موادی همچون نخ‌های جراحی، چسب‌ها، فنول‌ها، کمپلکس‌سازها و فعال‌کننده‌های سطحی؛ و از مایع سیاه پخت موادی همچون متانول، بیوگاز و دی‌متیل اتر در زیست‌پالایشگاه منابع جنگلی تولید می‌شوند. شایان توجه است که تجهیز صنایع فعلی بهره‌بردار از منابع جنگلی و لیگنوسلولزی به فنّاوری‌های نوین پالایش زیستی، در فراورده‌ها و فنّاوری‌های موجود اختلال ایجاد نمی‌کند و به‌واسطۀ تولید فراورده‌های جانبی پرشمار با ارزش افزودۀ بالا مزایای چشمگیر اقتصادی را نیز فراهم می‌آورد. ازاین‌رو، سبد فراوده‌های صنایع جنگل متنوع‌تر شده و برونداد صنایع یادشده از فراورده‌های محدود چوب و کاغذ به تنوع فراورده‌های زیست‌بنیان تبدیل می‌شود.

در کتاب پالایش زیستی منابع جنگلی به‌طور مبسوط اصول و فنون تبدیل بیشینۀ منابع جنگلی به انواع گستردۀ مواد و انرژی‌های زیستی ارایه شده است که برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و نیز پژوهشگران فعال در حوزۀ زیست‌توده و فنّاوری‌های مواد و انرژی‌های زیستی کاربردی و مفید خواهد بود.

سال
۱۳۹۹
تعداد صفحات
۵۰۲
شابک
978-964-457-522-8
ایبوک شما local_library
نسخه دیجیتال smartphone laptop_chromebook
قابل مطالعه فقط در پلتفرم‌های بوکت
Booket Svg Logo
نسخه فیزیکی library_books
ارسال از طریق شرکت ملی پست ایران
شرکت ملی پست ایران


خرید یا کرایه
cancel
19