1. بوکت
  2. فنی و مهندسی
  3. مهندسی مکانیک بیوسیستم
  4. شبیه‌سازی و مدلسازی ریاضی
  5. کتاب مقدمه‌ای بر مدل‌سازی ساختاری در ژیومکانیک

کتاب مقدمه‌ای بر مدل‌سازی ساختاری در ژیومکانیک


نویسنده : الکساندر ام. پوزرین

مترجمان : دکتر علی نورزاد , دکتر محمودرضا شیراوند


درباره کتاب مقدمه‌ای بر مدل‌سازی ساختاری در ژیومکانیک

دانش بشر درزمینۀ مهندسی، شاهد تغییرات شگرفی در چند دهۀ اخیر بوده است. مکانیک محیط‌های پیوسته و روابط ساختاری در مدل‌سازی خاک‎ها، ابزار لازم و ضروریِ تحقیق درزمینه‌های گوناگون، ازجمله مهندسی عمران و به‌خصوص مهندسی ژیوتکنیک است. به‌رغم کلاسیک‌بودن بسیاری از مباحث مکانیک محیط‌های پیوسته در رشتۀ مهندسی عمران، بسیاری از جنبه‌های ترمودینامیکی و کاربردیِ تیوری‌های مختلف در مدل‌سازی رفتاری خاک‌ها، بسیار پیچیده و دشوار است و به توصیف ساده و قابل‌فهمی نیاز دارد. در ترجمۀ این کتاب، چنین رویکردی مد‌نظر قرار گرفته و سعی شده است ضمن وفاداری به اصل متن، از هرگونه دخل و تصرف نابه‌جا پرهیز شود.

این کتاب براساسِ مباحث درسیِ ارایه‌شده در پانزده سال اخیر در دانشگاه‌های جرجیاتک (آتلانتا)، یو.پی.سی (بارسلونا) و ای.تی.اچ (زوریخ) تهیه شده است. هدف این مباحث، ایجاد پلی برای پُرکردنِ خلا موجود بین درس‌های تحصیلات تکمیلی در ژیومکانیک و مدل‌سازی عددی در ژیوتکنیک است.

این کتاب، ‌مقدماتی است و ادعای کامل‌بودن و بیان همۀ موضوعات مرتبط با توسعۀ دینامیکیِ مدل‌سازی عددی و ساختاری خاک‌ها را ندارد و هدف رسیدن به فهمی ساده از روش‌های مکانیک محیط‌های پیوستۀ مرسوم، با هدفِ رسیدن به مدل‌سازی ساختاری به‌عنوان زیربنای کاوش تیوری‌های پیشرفته‌تر است. ویژگی مهم دیگرِ این کتاب، تلاش برای اکتشاف سازگاری ترمومکانیکیِ تمام مدل‌های ساختاریِ ارایه‌شده برمبنای یک روش ساده و سیستماتیک است.

به‌طورکلی، این کتاب، از سه بخش اصلی تشکیل شده است: در بخش اول، مکانیک محیط‌های پیوسته معرفی می‌شود. بخش دوم به مدل‌سازی رفتار خاک برگشت‌پذیر و بخش سوم به مدل‌سازی رفتار خاک برگشت‌ناپذیر می‌پردازد. در این کتاب، ترکیب بسیار مناسبی از مطالب کلاسیک و جدید، در تیوری مکانیک محیط‌های پیوسته و نحوۀ مدل‌سازیِ رفتار خاک‌ها که برای انجام تحلیل در نرم‌افزارهای مختلف اجزا محدود و تفاضل محدود لازم است، به‌صورت کاربردی ارایه شده است.

این کتاب می‌تواند مرجعی مفید، هم برای محققان و هم برای مهندسان ژیوتکنیک باشد و مباحث درسیِ موردنیاز را در سطوح مختلف دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی عرضه کند. ارایۀ سادۀ این مطالب با بهره‌گیری از مثال‌های متنوع، به انتقال مفاهیم به خوانندگان کمک بسیاری خواهد کرد. امید است این ترجمه، به فهم آسان مباحث پیچیده در ژیومکانیک، تسهیل دسترسی و رفع نیازهای دانشجویان، محققان و مهندسان فعال در این رشته یاری رساند.

سال
۱۳۹۹
تعداد صفحات
۳۶۴
شابک
978-964-457-459-7
ایبوک شما local_library
نسخه دیجیتال smartphone laptop_chromebook
قابل مطالعه فقط در پلتفرم‌های بوکت
Booket Svg Logo
نسخه فیزیکی library_books
ارسال از طریق شرکت ملی پست ایران
شرکت ملی پست ایران


خرید یا کرایه
cancel
19