1. بوکت
  2. علوم تجربی
  3. رشته دامپزشکی
  4. اصول پرورش گوسفند
  5. کتاب ناهنجاری متابولیکی شایع در گوسفند و بز

ناهنجاری متابولیکی شایع در گوسفند و بز


نویسندگان : الهام محبی , امید دیانی , شبنم جهانگیری

مترجمان : الهام محبی , امید دیانی , شبنم جهانگیری


درباره کتاب ناهنجاری متابولیکی شایع در گوسفند و بز

بررسی‌ها نشان می‌دهد، علی‌رغم پیشرفت‌های زیاد در امور مختلف دامپروری کشور از جمله صنعت گاو شیری و طیور، تغییر و پیشرفت قابل توجهی در بخش پرورش گوسفند و بز مشاهده نمی‌شود. وابستگی گوسفند و بز به مراتع، فقیر بودن بخش وسیعی از مراتع کشور، عدم آگاهی دامپروران سنتی با شیوه‌های نوین دامداری، نگاه چوپانی به گوسفند و بز و از همه مهم‌تر پاین بودن نهاده و بازده در آنها از عوامل موثر در این امر می‌باشند. به دلیل عدم پیشرفت در پرورش گوسفند و بز، واحدهای کمی در سطح کشور به طور صنعتی به پرورش این دام ها پرداخته‌اند و با وجود روش‌های متنوع پرورش در جهان، پرورش گوسفند و بز در ایران عمدتاً به صورت عشایری و نیمه عشایری می‌باشد. چون محور پرورش صنعتی نیست لذا به مسیله بیماری‌ها خصوصاً ناهنجاری‌های متابولیکی در این حیوانات کمتر توجه شده است. لذا هدف از تالیف این کتاب، فراهم کردن اطلاعات جامع و مفید در زمینه ناهنجاری‌های متابولیکی شایع در گوسفند و بز بوده است.

این کتاب از نظر آموزشی برای استفاده در دروس پرورش گوسفند و پرورش بز در رشته مهندسی علوم دامی، و دروس اصول بهداشت و پرورش دام و ناهنجاری های متابولیکی در دوره دکترای حرفه‌ای دامپزشکی و درس ناهنجاری‌های متابولیکی در مقطع دکترای تخصصی علوم دامی مفید می‌باشد. همچنین می‌تواند اطلاعات باارزشی در اختیار کارشناسان، محققان و علاقمندانی که در زمینه پرورش گوسفند و بز فعالیت می کند، قرار دهد.

در این کتاب رایج ترین ناهنجاری های متابولیکی که در گله های گوسفند و بز در ایران مورد بحث قرار گرفته است. هر فصل به یک ناهنجاری اختصاص داده شده و کلیه اطلاعات لازم در زمینه هر ناهنجاری از جمله تاریخچه، مکانیسم تغذیه یوشیمیایی آن، عوامل زمینه ساز ، درمان، پیشگیری و غیره جمع آوری شده است.

سال
۱۳۸۸
تعداد صفحات
۲۲۷
شابک
9789642500642
ایبوک شما local_library
نسخه دیجیتال smartphone laptop_chromebook
قابل مطالعه فقط در پلتفرم‌های بوکت
Booket Svg Logo
نسخه فیزیکی library_books
ارسال از طریق شرکت ملی پست ایران
شرکت ملی پست ایران


خرید یا کرایه
cancel
19