1. بوکت
 2. فنی و مهندسی
 3. مهندسی مکانیک بیوسیستم
 4. شبیه‌سازی و مدلسازی ریاضی
 5. کتاب الگوریتم وراثتی: مفاهیم پایه و مباحث پیشرفته

الگوریتم وراثتی: مفاهیم پایه و مباحث پیشرفته


نویسنده : دکتر حسین نظام آبادی پور


درباره کتاب الگوریتم وراثتی: مفاهیم پایه و مباحث پیشرفته

الگوریتم‌های جستجوی تکاملی و در سرلوحه آن‌ها الگوریتم وراثتی از مولفه‌های اساسی رایانش نرم محسوب می‌شوند. در ادبیات علمی امروز، رایانش نرم نقش و جایگاه خود را به عنوان یک ابزار مهم در مدلسازی، بهینه‌سازی و سایر موضوعات مرتبط تثبیت کرد و در حال حاضر توجه بسیاری از محققان، دانشمندان و مهندسان را به خود جلب کرده است.

هدف این کتاب، ارایه یک چارچوب برای سهولت در درک، طراحی، پیاده‌سازی و به‌کارگیری الگوریتم وراثتی به عنوان یک ابزار بهینه‌سازی ابتکاری است. بنابراین، کتاب به گونه‌ای تدوین شده است که بتوانند به نیازهای معطل بسیاری از علاقه‌مندان پاسخ دهد. در همین راستا، در فصل اول کتاب مقدمه‌ای در زمینه بهینه‌سازی، چگونگی پیدایش الگوریتم‌های ابتکاری و ارتباط الگوریتم وراثتی با وراثت طبیعی و نیز تاریخچه رایانش نرم ارایه شده است. فصول دوم به گونه‌ای بسیار ساده، الگوریتم وراثتی باینری را به عنوان یک ابزار بهینه‌سازی معرفی و چگونگی پیاده‌سازی آن را بیان می‌دارد. در فصل سوم، الگوریتم وراثتی حقیقی به شیوه‌ای مشابه با الگوریتم باینری معرفی شده است. در این دو فصل برای سادگی فهم الگووریتم‌ها سعی شده است که از مثالهای مناسب استفاده شود. علاوه بر آن، برای آشنایی علاقه‌مندان با چگونگی پیاده‌سازی الگوریتم وراثتی، برنامه الگوریتم‌های وراثتی باینری و حقیقی به ترتیب در پایان فصول دوم و سوم با زبان برنامه‌نویسی متلب ارایه شده است.

در فصل چهارم به معرفی عملگرها و مباحث وراثتی پیشرفته پرداخته شده است که لازم است هر طراح با آن‌ها آشنا شود. استفاده مناسب از ابزارهای ارایه شده در این فصل، الگوریتم وراثتی را در حل بسیاری از مسایل پیچیده قدرتمند و توانا می‌سازد. بدون شک استفاده از یک الگوریتم جستجوی ابتکاری مانند الگوریتم وراثتی در حل مسایل مختلف، بدون اشراف به مشکلاتی که ممکن است الگوریتم را به ابزاری ناکارآمد تبدیل کند، منجر به نتایج رضایت‌بخش نخواهد شد. بنابراین، مباحث ارایه شده در فصول چهارم و پنجم به گونه‌های تنظیم شده‌اند که خواننده با بسیاری از چالش‌های موجود در این زمینه آشنا شود. همچنین، راه‌حل‌هایی برای اثربخشی هرچه بیشتر الگوریتم وراثتی مانند نحهو کنترل پارامترها مطابق با آخرین دستاوردهای موجود در این فصول بحث و بررسی شده است.

مدل‌سازی و حل مسایل مفید و چندهدفه با استفاده از الگوریتم وراثتی در فصول ششم و چگونگی حل مسایل ترکیبیاتی در فصل هفتم بیان می‌شود. بازشناسی الگو یکی از مباحث علمی پیشرفته است که قدمتی طولانی دارد. فصل هشتم به نحوی استفاده از الگوریتم وراثتی در زمینه بازشناسی الگو از قبیل طبقه‌بندی و خوشه‌بندی می‌پردازد. لازم به ذکر است که در تهیه فصول چهارم تا هشتم از آخرین مقالات ارایه شده دراین زمینه نیز استفاده شده است تا علاوه بر بیان مفاهیم اساسی، خواننده با آخرین دستاوردهای ارایه شده در این زمینه آشنا شود. در نهایت برای ایجاد درک بهتر از مفاهیم ارایه شده، در فصل نهم چهار مساله ساده در زمینه مهندسی برق با به‌کارگیری الگوریتم وراثتی ارایه شده است.

کتاب به گونه‌ای نوشته شده است که برای تمام رشته‌های دانشگاهی و علاقه‌مندان به این مباحث مفید باشد. این کتاب می‌تواند به عنوان یکی از مراجع درسی در دروس الگوریتم‌های تکاملی و رایانش نرم در مقاطع تحصیلات تکمیلی و نیز ترم‌های آخر کارشناسی برق و کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد.

سال
۱۳۹۲
تعداد صفحات
۲۳۰
شابک
9789642500901
ایبوک شما local_library
نسخه دیجیتال smartphone laptop_chromebook
قابل مطالعه فقط در پلتفرم‌های بوکت
Booket Svg Logo
نسخه فیزیکی library_books
ارسال از طریق شرکت ملی پست ایران
شرکت ملی پست ایران

مشخصات کتاب الگوریتم وراثتی: مفاهیم پایه و مباحث پیشرفته


 • نام کتاب الگوریتم وراثتی: مفاهیم پایه و مباحث پیشرفته
 • نویسنده دکتر حسین نظام آبادی پور
 • سال انتشار ۱۳۹۲
 • فرمت کتاب BKT
 • تعداد صفحات ۲۳۰
 • انتشارات دانشگاه شهید باهنر کرمان
 • شابک(ISBN) 9789642500901
 • نوبت چاپ 2
 • قیمت نسخه الکترونیک ۱۱‌,‌۵۰۰ تومان
 • قیمت نسخه چاپی ۲۳‌,‌۰۰۰ تومان

کتاب‌های مشابه کتاب الگوریتم وراثتی: مفاهیم پایه و مباحث پیشرفته


خرید یا کرایه
cancel
19