1. بوکت
  2. علوم انسانی
  3. مدیریت آموزشی
  4. اصول برنامه ریزی آموزشی
  5. کتاب برنامه ریزی درسی ملی و مدرسه محور

برنامه ریزی درسی ملی و مدرسه محور


نویسنده : الف لوی

مترجمان : آزاده شریفی‌مقدم , نعمت‌الله موسی‌پور


درباره کتاب برنامه ریزی درسی ملی و مدرسه محور

عملکرد واقعی کودکان در مدرسه، به شدت متاثر از برنامه درسی آنان است. اما چه کسی تصمیم می‌گیرد که برنامه درسی مناسب برای تمامی دانش‌آموزان و در همه مدارس چه نوع برنامه‌ای است؟ آیا در کشورهای بزرگ، با وجود تنوع فرهنگی و بازار کار متفاوت، وجود یک برنامه درسی ملی واحد کافی است یا لازم است در سطح استان‌ها، مناطق و بخش‌های مختلف برنامه‌های درسی مختلفی تدوین نمود؟ در صورت دوم، این برنامه‌ها بایستی تا چه میزان و در چه مواردی با یکدیگر تفاوت داشته باشند؟

مراحل اعمال برنامه‌ریزی شامل تهیه مطالب یاددهی - یادگیری، پیاده کردن این مطالب و تجدیدنظر دایم در آنها، اجرای آن که شامل آموزش معلمان، توزیع مواد آموزشی و گاه تهیه راهنما برای معلم است؛ که مسیولیتی سنگین بوده و نیاز به مهارت‌های مختلف دارد.

اما واقعیت اینجاست که هر مدرسه‌ای در یک جامعه کوچک واقع شده و هر جامعه‌ای نیازهای متفاوتی دارد، حتی جوامع نزدیک و همسایه. براین اساس آیا بهتر نیست هر مدرسه در مورد برنامه درسی خود تصمیم بگیرد؟

خلاصه اینکه کدام بهتر است؟ برنامه درسی ملی و متمرکز یا برنامه درسی مدرسه محور؟ پاسخ به این سوال بستگی به مفهوم هر یک از عبارات «برنامه درسی ملی» و «برنامه درسی مدرسه محور» دارد، هرچند که نهایتا هر کدام جایگاه خاص خود را دارند.

در این کتاب، که از مجموعه کتاب‌های مبانی برنامه‌ریزی آموزشی است، پروفسور آریه لوی که سالها دست اندرکار برنامه ریزی درسی و ارزشیابی آن در کشورهای صنعتی و در حال توسعه بوده است، این مباحث را به طور دقیق مطرح می کند. او قصد دارد راه ادغام روشهای از بالا به پایین» و«از پایین به بالا» را ارایه دهد.

برنامه‌ریزان امور آموزشی در کنار مسیولیت‌هایی چون توسعه و تجهیز ساختمان مدارس و دقت در حضور و غیاب دانش‌آموزان، وظیفه تهیه برنامه درسی ای متناسب با نیازهای فردی و اجتماعی دانش‌آموزان و نیز تربیت معلمان برای اجرای آن در کلاس را بر عهده دارند. این کتاب به ویژه برای تمامی برنامه‌ریزان علاقمند به بهبود کیفیت آموزش و نیز آنها که با مسیله تدوین و اجرای برنامه های درسی سر و کار دارند، نگارش شده است.

سال
۱۳۹۱
تعداد صفحات
۱۶۱
شابک
9786002010032
ایبوک شما local_library
نسخه دیجیتال smartphone laptop_chromebook
قابل مطالعه فقط در پلتفرم‌های بوکت
Booket Svg Logo
نسخه فیزیکی library_books
ارسال از طریق شرکت ملی پست ایران
شرکت ملی پست ایران


خرید یا کرایه
cancel
19